NFT za účasť na predmete ?

Na vybratých prednáškach/cvičeniach získajte unikátny QR kód pre získanie NFT Databázových sietí.

1. Vytvorte si Polygon adresu

Pre využitie získaných QR kódov potrebujete svoju vlastnú adresu na blockchain sieti Polygon. Dopručujem napríklad použiť peňaženku Metmask, ktorá je pre webové prehliadače, Android aj Apple. Peňaženka Vám vygeneruje adresu a následne všetky získané NFT budete mať pod úplnou kontrolou, kým nikomu neprezadíte svôj privátny kľúč. Čiže privátny kľúč si najlepšie ukryť v papierovej forme a nikam ho neuploadovať ako text či obrázok. Môžete používať ľubovolnú peňaženku, avšak táto stránka bola testovaná s peňaženkou Metmask. Následne po nainštalovaní Metamasku a získaní Vašej prvej adresy, je potrebné si pridať sieť Polygon. Po inštalácii je zvolená automaticky Ethereum sieť, avšak NFT za účasť sa dá získať len na Polygon sieti.

Peňaženka Metamask Návod Metamask Pridanie Polygon siete do Metamask

2. Získajte prvý MATIC

Keďže blockain je decentralizovaný (nikto ho nevlastní), každú transakciu vykonávajú rôzne zariadenia ľudí po celom svete. Motivácia týchto ľudí spracovávať transakcie je odmena za každú transakciu, ktorá vďaka nim je overená a pridaná do siete. Každé získanie NFT na základe QR kódu, a tiež každé hlasovanie je transakcia. Za transakciu je potrebné zaplatiť veľmi nízku cenu (menej ako cent), ktorá slúži ako spomínaná odmena. Preto je potrebné aby ste získali zopár tejto natívnej meny, ktorou za platí za transakcie. Natívna mena pre Polygon na sieti Polygon je MATIC. VEĽKÉ UPOZORNENIE !! MATIC existuje na viacerých sietach ako Ethereum aj Polygon. Vaša adresa je rovnaká pre všetky siete. Avšak získať NFT môžete len za MATIC v sieti Polygon. Keď pošlete MATIC zo siete Ethereum na Polygon sieť (alebo opačne), tak všetky poslané MATIC sa stratili (nemáte ich vy ani príjemca). Preto posielajte len v rámci jednej sieti.
Získať MATIC pre sieť Polygon môžete napríklad na burzách ako Coinbase či Binance , a následne poslať na svoju adresu v Metamask. Vždy si dávajte pozor pri nákupe aby ste kupovali a odosielali MATIC pre siet Polygon a nie inú (viď. upozornenie vyššie). Pri vytváraní účtu na týchto burzách bude pravdepodobné aby ste overili svoju identitu svojimi dokladmi, čo je súčasťou zákonných nariadení. Pre začiatok Vám bude stačiť úplne 1 MATIC, čo predstavuje približne 1 až 3 eur podľa aktuálnej ceny. Neskôr v prípade potreby si môžete znova dokúpiť a poslať na Metamask.
(pozn. kamarátom stačí môžno jedna registrácia na burze, ten jeden kamarát pošle ostatným na adresy a oni mu kúpia niečo v bare či obchode.)

Coinbase Binance

3. Pripojte peňaženku

V prípade prehliadača (Chrome, FireFox, Brave,...) kde ste inštalovali dolnok Metamask, kliknite na ikonu Metamask doplnku v hornej lište prehliadača a prihláste sa do peňaženky a vyberte adresu, ktorú chcete používať ak máte viac. Následne klinite na tlačidlo na stránke "Pripojiť peňaženku". Po úspešnom pripojení by sa Vám mal zobraziť dodatočný obsah na stránke, a kde môžete získať nové NFT či zobraziť, ktoré vlastníte prípadne hlasovať. To je všetko! Gratulujem ku používaniu Smart kontraktov v oblasti kryptomien.
V prípade, že ste na mobilnom zariadení a Metamask máte ako samostatnú aplikáciu. Otvorte si aplikáciu Metamask zvolte si účet, ak ich máte viac. V menu by ste mali mať ponuku na vstavaný internetový prehliadač v aplikácii. Otvorte túto stránku vo vstavanom prehliadači aplikácii Metamask. Následne klinite na tlačidlo na stránke "Pripojiť peňaženku". Po úspešnom pripojení by sa Vám mal zobraziť dodatočný obsah na stránke, a kde môžete získať nové NFT či zobraziť, ktoré vlastníte prípadne hlasovať. To je všetko! Gratulujem ku používaniu Smart kontraktov v oblasti kryptomien.

Pripojiť peňaženku

Unikátna NFT kolekcia pre DBS predmet.

Na vybratých prednáškach/cvičeniach získajte unikátny QR kód pre získanie NFT Databázových sietí.


Scan QR code


QR kód pre NFTOtázky a odpovede

Prečo by som mal získavať QR kódy a NFT ?
Jednotlivé NFTčka budú používané v hlasovaní ohľadom toho čo by sa malo robiť vo vyhradenom čase na cvičeniach. Hlasovanie o tom čo študenti preferujú aby sa robilo na cvičeniach, prinesie pravedepodobne väčšiu mieru interaktivity. Aby však hlasovali len študenti, ktorí majú skutočný záujem o predmet, tak sila hlasu študenta bude závisieť od jeho účasti na cvičeniach a prednáškach. Za každú účasť na vybratých prednáškach/cvičeniach budú rozdávané unikátne QR kódy, ktoré je možné premeniť na jedno NFT. Následne 1 NFT má silu 1 hlasu. Čím viac NFT máte tým väčšiu silu má váš hlas.
Nefunguje mi QR kód.
Na lístkoch čo dostávate sú dva QR kódy. Jeden funkčný a druhý nefunkčný. Funkčný je len ten pod ktorým je text. Ak naskenujete QR kód získate kód, ktorý začína a končí rovnako ako je to pod QR kódom.

Získaný kód vložíte do políčka na vytvorenie NFT a stlačíte vytvoriť NFT. Následne sa Vám otvorí potvrdenie transakcie v peňaženke, odporúčam dávať pozor na nastavený limit pre maximálny poplatok za transakciu. Tento poplatok vám peňaženka automaticky vypočíta na základe aktuálnej situácie, avšak možno ho odporúčam trochu zvýšiť manuálne aby ste mali zaručené, že transakcie úspešne prejde za rozumnú cenu. Ak bude limit na maximálny poplatok za transakciu príliš nízky, transakcia môže čakať veľmi dlho (minúty, hodiny) na vykonanie a prípadne sa nemusí nikdy vykonať.
Nefunguje hlasovanie.
Pomocou jednej adresy môžete hlasovať len raz v jednom hlasovaní. Pri hlasovaní hlasujete za vybratú možnosť tolkými hlasmi koľko máte v tom momente na adrese NFT. Po hlasovaní sa NFT nikam nepremiestnujú ani o ne neprídete, kým ich niekomu nepredáte či neodošlete sami. Tie isté NFTčka využívate pri každom hlasovaní. Ak by ste chceli hlasovať za viac možností alebo keď získate ďalšie NFT po tom čo ste už hlasovali, tak musíte hlasovať z inej adresy z ktorej ste ešte nehlasovali v danom hlasovaní. Preto je dôležité aby ste si zamenili všetky QR kódy ešte pred svojím hlasovaním. Každá adresa môže hlasovať v jednom hlasovaní len raz, potom transakcia už neprejde a skončí errorom.
Od kedy je možné získavať QR kódy pre NFT ?
Na náhodne vybraných prednáškach a cvičeniach od začiatku semestera.
Od kedy bude možné hlasovať ?
Hlasovanie a interaktivita sa bude vzťahovať na posledných 6. cvičení v semesteri. Dovtedy môžete len získavať NFT.
Môžem mať viac NFT ako účastí ?
Každý študent prítomný pred/počas začiatku vybratej prednášky/cvičenia bude mať možnosť získať QR kód na získanie NFT. Či študent využije QR pre seba alebo ho dá niektorému inému študentovi už je na jeho rozhodnutí. Rovnako to funguje aj s NFT, ktoré je na Polygon blockaine - ak sa rozhodne niektoré svoje NFT poslať spolužiakovi je to na jeho rozhodnutí. Dokonca aj to bude možné tak, môže s NFT obchodovať aj na burzách s NFT (napr. OpenSea,...).
Čo ak niekto bude mať nadpolovičnú silu v hlasovaní ?
Táto situácia môže nastať. Najčastejšie keď spolužiaci svoje QR kódy/NFT budú odovzdávať niekomu inému, prípadne prvých pár týždnov bude len jeden študent zbierať QR kódy. Preto si za každým rozmyslite či si chcete zobrať QR kód, a tiež či svôj QR kód / NFT niekomu dáte/predáte.
Prečo sieť Polygon ?
Smart kontrakt s NFTčkami je nasadený na sieti Polygon a nie na najznamejšom Ethereum. Z dvoch zásadných vecí. Prvou je, že ste študenti a penazí pravdepodobne nemáte veľa. Cena jedného MATIC sa pohybuje medzi 1 až 2 eurami čo je výrazne nižšie ako 1500 eur za ETH. Takisto trasakcie ako vytvorenie NFT z QR kódu aj hlasovanie sú transakcie, za ktoré sa platí. Opäť platí, že Polygon má poplatok za transakciu minimálny s cenou za MATIC sa pohybuje od desatín centov po centy. Druhou je strach o stratu peňazí z dôsledky zmeny ceny ETH za Euro, ak by ste kúpili ETH za 1500 EUR a následne by spadlo na 800 eur znamenalo by pre vás stratu pri prevode naspäť na eurá. MATIC však kolíše medzi 90 centami až najvyššou cenou 2,50 eur, síce relatívne môžete straiť polovicu, ale polovicu z menšej ceny napríklad 10 eur. Každopádne Polygon som vybral s ohľadom na čo najnižšiu cenu.
Koľko ma to bude stáť za celý semester ?
Za celý semester bude potrebovať odhadom maximálne do 2 MATIC, čo predstavuje 2 až 5 eur. Avšak budete potrebovať získať prvý MATIC, a to buď z burzy alebo od kamoša. Burzy zvyknú mať minimálnu čiastku na prevod, zväčša 10 MATIC. Preto odporúčam sa dať dokopy s kamošmi, ktorím veríte a nech nakúpi pre viacerých naraz a potom si to prevedie na svoju Metamask peňaženku. Následne z Metamasku odoslať kamošom, tým nebudete mať navyše všetci o 8 MATICov naviac a bude vás to stáť maximálne 2 eurá za semester.
Koľko na tom zarobí cvičiaci p. Čavojský ?
Napriek tomu, že platíte za každú transakciu - vytvorenie NFT, hlasovanie, tieto poplatky idú do siete Polygon a cvičiaci ich nedostáva. Cvičiaci urobil vytvaranie a hlasovanie pre Vás úplne zadarmo, okrem poplatkov pre Polygon sieť. Na to aby cvičiaci vytvoril QR kódy, ktoré Vám dáva za účasť on sám platí poplatky. Takisto platí poplatky za otvorenie hlasovanie, zatvorenie hlasovania. Čiže správna otázka by bola, koľko to bude stáť penazí cvičiaceho aby Vám umožnil získať NFT a hlasovať. Odpoveď na otázku koľko doposiaľ zaplatil cvičiaci v rámci tohto projektu nájdete verejne na blockaine - TU v pravom stĺpci Txn Fee..